14. novembra vsako leto obeležujemo svetovni dan sladkorne bolezni. Letos je ta dan Mednarodna zveza za sladkorno bolezen (IDF) posvetila ženskam, ki morajo imeti dober dostop do informacij o sladkorni bolezni, sodobnih terapij in ustrezne možnosti samokontrole. Posebna pozornost je namenjena nosečnicam z nosečniško sladkorno boleznijo, ki potrebujejo celovito obravnavo, prav tako nosečnice, kjer je sladkorna bolezen tipa 1 ali 2 prisotna že pred nosečnostjo, saj je urejenost sladkorne bolezni ključna za potek nosečnosti. Bolj so vrednosti krvnega sladkorja urejene, manjše je tveganje za zaplete v nosečnosti.
Od leta 2012 slovenski ginekologi in porodničarji pri vseh nosečnicah testirajo vrednosti krvnega sladkorja. Nosečniško sladkorno bolezen ima 11 odstotkov nosečnic v Sloveniji. Te nosečnice so bolj izpostavljene tveganju, da se bo v obdobju petih do desetih let po porodu pri njih pojavila sladkorno bolezen tipa 2. Pri večini nosečnic z nosečniško sladkorno boleznijo za obvladovanje sladkorne bolezni zadostuje izobraževanje o zdravi prehrani in primerni telesni dejavnosti, ki ga že vrsto let uspešno opravljajo v diabetoloških ambulantah po državi. Nekatere nosečnice z nosečniško sladkorno boleznijo lahko potrebujejo zdravljenje z inzulinom.
Več o nosečnicah s sladkorno boleznijo pa asist. mag. Lili Steblovnik, ginekologinja in porodničarka z Ginekološke klinike v Ljubljani.